Pracodawca powinien dbać o to, aby jego pracownikom dobrze się pracowało. Duży wpływ na ich samopoczucie, oprócz atmosfery w zespole, ma także otoczenie. Żaden pracownik nie będzie chętnie przychodził do miejsca, gdzie nie dociera światło słoneczne, żaden też nie pomyśli o tym by wyrabiać nadgodziny w miejscu zimnym, tak że kostnieją palce. Dlatego też pracodawca, chcąc aby jego pracownicy byli wydajni powinien zadbać o elementy, które pozwolą im poczuć się komfortowo w miejscu pracy.

Wentylacja i klimatyzacja

Do elementów, które mają wpływ na samopoczucie pracowników należy przede wszystkim wymienić klimatyzację i wentylację. Lato w naszym kraju to z roku na rok coraz bardziej upalny okres. Trudno jest pracować efektywnie, gdy zalewają nas poty, a upał sprawia tylko, że chcielibyśmy położyć się spać. Zatem klimatyzacja latem i odpowiednie ogrzewanie zimą są niezbędnymi elementami, aby stworzyć pracownikom dobre warunki pracy. Drugim elementem jest wentylacja (klimatyzator może być jej elementem). Wentylacja zapewnia stały dostęp świeżego, dobrze natlenionego powietrza, które sprzyja skupieniu i efektywniejszej pracy. Jeśli firma zdecyduje się na montaż klimatyzacji i wentylacji powinna zlecić to prawdziwym fachowcom, którzy nie sparaliżują pracy biura na wiele tygodni, szukając specjalistów od tego typu pracy – zobacz ofertę.

Dobre oświetlenie

Dobre oświetlenie to kolejny punkt na jaki powinni zwrócić uwagę pracodawcy, którym zależy na wydajnym zespole. Przyćmione światło czy brak oświetlenia głównego powoduje kłopoty ze wzrokiem, sprawia, że pracownicy stają się senni, apatyczni i zniechęceni. Wielu pracodawców nie docenia tego, jak istotne jest światło dla komfortu pracy.

Wygodne fotele

To kolejny istotny z punktu widzenia pracownika element. Wiadomo – właściciel firmy zawsze ma swój obijany skórą, z miękkimi podłokietnikami i oparciem na głowę – fotel prezesa. Sam siedząc w tak wygodny sposób często zapomina jak bardzo mogą boleć plecy jeśli całe godziny spędza się siedzą za biurkiem na niewygodnym krześle. Dlatego pracodawca dbając o swoich pracowników, ich komfort, a w efekcie wydajność powinien zapewnić im fotele z możliwością regulacji zarówno wysokości fotela, jak i nachylenia jego oparcia.

Strefa relaksu

Nikt nie jest efektywny jeśli przez 8h siedzi przy komputerze i pracuje. Pokazały to liczne badania, a pracownicy mogą potwierdzić na swoim przykładzie, że jeśli pracownicy mogą choć na chwilę zupełnie oderwać się od pracy – to stają się o wiele wydajniejsi niż pracując bez przerwy przez 8 – 10 godzin.

Leave a comment