Przedsiębiorczość, zwłaszcza w dobie globalnego rynku nie zna już granic. W czasach, gdy podróż do innego kraju zajmuje kilka godzina, a kulę ziemską można oblecieć w ciągu dwudziestu czterech godzin. W świecie, gdzie za pomocą globalnej sieci można połączyć się z dowolnym zakątkiem globu, otwieranie własnego biznesu, nawet na terenie innego kraju stał się rzeczą o wiele łatwiejszą. Nie dziwi zatem coraz większa liczba firm z kapitałem polskim, która powstaje na terenie innych państw. Oczywiście ze względów praktycznych, najwięcej takich firm jest otwieranych na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.

 

Zagraniczne filie polskich firm

Polski biznes za granicą może przybierać wiele różnorodnych form. Często są to oddziały polskich firm otwierane poza granicami kraju. Powstanie takiej zagranicznej filii jest wyrazem dążenia przedsiębiorców do ekspansji na zagraniczne rynki. A często takie działania ułatwia założenie oddziału za granicą i działanie za jego pośrednictwem. Bywa to rozwiązanie o wiele korzystniejsze dla przedsiębiorców niż prowadzenie działań bezpośrednio z Polski.

 

Biznesy emigrantów

Inną szczególną grupą firm zakładanych przez Polaków zagranicą są firmy otwierane przez osoby, które kilka lub kilkanaście lat temu udały się na emigrację określaną mianem emigracji „za chlebem”. Część z nich wróciła do kraju, jednak zdecydowana większość postanowiła zostać na stałe w państwie, do którego wyjechała. Ich zarobki pozwoliły im oszczędzić konkretne sum pieniężne, które teraz po latach inwestują we własne firmy.

Dla Polaków zagranicą

Kolejną specyficzną formą działalności otwieraną przez Polaków w innych państwach, są usługi skierowane do polskiej emigracji na terenie danego kraju. Takie usługi prowadzi na przykład polski prawnik w Austrii. Jest to kancelaria specjalizująca się w austriackim prawie, ale oferująca swoje usługi w języku polskim. Innym przykładem tak prowadzonego biznesu mogą być biura rachunkowe, które także oferują swoje usługi w języku polskim, ale specjalizują się w rachunkowości danego kraju.

 

Dla lepszych warunków prawnych i ekonomicznych

Część polskich firm powstających lub przenoszących swoją działalność za granicę, nie tyle rozpoczyna tam faktycznie swoją działalność, co otwiera siedzibę, po to by zyskać bardziej preferencyjne warunki prowadzenia działalności niż w Polsce. W Unii Europejskiej jest wiele krajów, gdzie podatki i ogólne koszty prowadzenia działalności są niższe niż w Polsce, dlatego część firm najzwyczajniej ucieka od polskich podatków, choć wcale nie przestaje działać na terenie polski. Taką możliwość mają przede wszystkim te z firm, których działalność nie wymaga stacjonarnych oddziałów firmy, a ich usługi mogą być świadczone zdalnie za pośrednictwem internetu.

 

Jak widać jest wiele powodów i sposobów prowadzenia przez Polaków działalności gospodarczej poza granicami naszego kraju. Nie dziwi zatem, że z roku na rok wzrasta liczba przedsiębiorstw posiadających polskich właścicieli, ale działających w innym kraju.

https://www.smr-law.at/pl/

 

Leave a comment