Keramzyt jest kruszywem, które z powodzeniem może posłużyć nam do ocieplania podłóg, zwłaszcza tych, które zaczynamy wykonywać od zera bezpośrednio na gruncie. Kruszywo to powstaje w procesie wypalania gliny wysokoilastej w piecach, gdzie panuje temperatura ponad tysiąca stopni. W takim piecu obrotowych glina zaczyna pęcznieć, robi się bardzo lekka i porowata. W efekcie, otrzymany materiał o podobnych właściwościach- lekki, wytrzymały, o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych i całkowicie niepalny. Dodatkowo, jest to też materiał, który opiera się zarówno niskim jak i wysokim temperaturom.

Dlaczego impregnacja jest taka ważna?

Keramzyt ma bardzo dobrą zdolność kapilarnego podciągania wilgoci. Tym samym, ułożony na gruncie w swojej oryginalnej formie- podciągałby do góry wilgoć z gruntu, na którym się znajduje, co w przypadku wykonywania posadzek czy betonów nie jest pożądanym zjawiskiem. Dlatego też do takich celów znacznie lepszym rozwiązaniem jest keramzyt impregnowany- https://leca.pl/produkty/izolacje/lecar-keramzyt-impregnowany/. Kruszywo zostaje pokryte specjalną substancją, która ogranicza praktycznie do zera proces podciągania kapilarnego brązowych kulek. Wszystkie inne właściwości keramzytu pozostają niezmienione.

Jedyne na co trzeba dodatkowo zwrócić uwagę to sposób przechowywania kruszywa zanim jeszcze zostanie zastosowane. Keramzyt impregnowany można zamówić w formie big- bagów lub też w formie sypkiej kruszywa, które przyjedzie do nas samochodem samowyładowczym. Ten rodzaj keramzytu warto jednak chronić przed opadami deszczu tak, aby zapobiec wypłukiwaniu się impregnatu.

W jaki sposób układa się warstwę termoizolacyjną na gruncie?

Warstwę keramzytu należy układać po usunięciu wierzchniej warstwy humusu. Żeby faktycznie dobrze zaizolować podłogę od strony gruntu, najlepiej jest ułożyć warstwę keramzytowych kulek, której grubość będzie wynosiła minimum 25 cm do nawet 35 cm. Tak ułożony keramzyt wymaga jeszcze ubicia oraz zagęszczenia, dlatego też zamawiając kruszywo warto uwzględnić lekki margines zapasu. Na zagęszczenie warstwy keramzytu potrzeba do około 10% więcej kruszywa niż zostało zaplanowane. Proces ubijania powierzchni można natomiast uznać za skończony w momencie, kiedy będzie można przejść po warstwie keramzytu bez zapadania się.

Tak przygotowaną warstwę keramzytu spryskuje się szprycem cementowym. Po wyschnięciu tej warstwy można przystąpić do rozłożenia izolacji przeciwwilgociowej, która składa się między innymi z foli budowlanej. Pozostaje jeszcze wykonanie warstwy posadzkowej.

Leave a comment