Otyłość i nadwaga to ogromny problem krajów rozwiniętych. Cierpi na nie ponad miliard ludzi na całym świecie. Problem jest tak duży, że Światowa Organizacja Zdrowia uznaje otyłość za zjawisko pandemiczne. Jest wiele czynników, które powodują tę chorobę cywilizacyjną, a wśród najczęściej pojawiających się przyczyn wymieniane są siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta.

Praca w biurze, odpoczynek przy czytaniu książek czy oglądaniu filmów, brak aktywności fizycznej, to wszystko wyraz siedzącego trybu życia, który ma wpływ na przybieranie na wadze. Dlatego chcąc zwalczyć nadwagę czy otyłość należy przede wszystkim postawić na aktywność fizyczną. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, wystarczy nieco ponad dwie godzinny tygodniowo umiarkowanej aktywność fizycznej, aby poczuć się lepiej i zacząć tracić na wadze.

Drugim najczęściej wymienianym powodem tycia jest nieprawidłowa dieta. Ludzie w krajach rozwiniętych spożywają znacznie więcej tłuszczów zwierzęcych i mięsa niż wymaga tego zapotrzebowanie organizmu. Nasza dieta jest natomiast uboga w warzywa i owoce. Często jemy   i sprzyjające tyciu fast foody. Dużym problemem jest też spożywanie węglowodanów, zwłaszcza cukrów prosty, które bardzo szybko są trawione przez organizm i magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Nie tylko dieta, ale także niezdrowe nawyki żywieniowe mogą być powodem tycia. Jedzenie dwóch – trzech obfitych posiłków dziennie, sprawia, że organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej, aby móc korzystać z tych zapasów w momencie, gdy pojawi się głód, a my nie dostarczymy mu pokarmu. Zatem jeśli jemy rzadko, szkodzimy sobie i zachęcamy organizm do zwiększania zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej. Nie uprawiając sportu, nie pobudzamy go natomiast do spożytkowania tej energii, w efekcie czego tyjemy. Innym sprzyjającym tyciu złym nawykiem jest przygotowywanie większości potraw na patelni. Smażone dania są ciężkostrawne i często ociekają tłuszczem, co także jest niezdrowe.

Powstaje coraz więcej ośrodków takich jak Projekt Zdrowie, które pomagają walczyć z tą jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W centrach Projektu Zdrowie dietetycy nie tylko układają odpowiednią dietę, ale także pomagają przezwyciężyć niezdrowe nawyki żywieniowe. Zmiana stylu życia, diety oraz przyzwyczajeń to niezwykle ważne elementy, które pozwalają zachować zdrowie. Odpowiednia dieta i zmiana trybu życia to dbanie o zdrowie, które pozwoli wydłużyć życie zmienić jego komfort.

Leave a comment