O nowoczesnych trendach w wystroju wnętrz oraz architekturze można powiedzieć jednym słowem, że króluje w nich minimalizm. Owa oszczędność formy jest podyktowana nie tylko kwestiami estetycznymi, ale także funkcjonalnymi. Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych nawiązuje do ogólnych trendów architektonicznych, ale także posiada własne, charakterystyczne cechy. Wynikają one w naturalny sposób z charakteru, jaki mają tego typu budynki.

Przykłady nowoczesnych domów jednorodzinnych można zobaczyć między innymi w portfolio prac, które prezentuje na swoje stronie – Daniel Babiński.

 

Nowoczesne projekty domów charakteryzują się pewnymi wspólnymi dla całego stylu cechami, a oto główne zasady projektowania i wznoszenia takich budowli:

  1. Prosta bryła – w domach nowoczesnych nie ma miejsca na łuki, finezyjne ozdobniki czy niecodzienne kształty. W takich projektach znajdziemy proste, bryły o geometrycznych kształtach. Wiąże się to z jednej strony z odwołaniem do minimalistycznej estetyki nowoczesnego stylu, z drugiej jednak ma także wymiar funkcjonalny. Załamania w budynkach generują większe straty ciepła, zatem budynek o prostej bryle – jest bardziej energooszczędny.
  2. Brak ozdobników elewacji – elewacje budynków są także proste, bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Powód ich braku jest ten sam, co w przypadku prostoty bryły. Z jednej strony nowoczesna estetyka, z drugiej oszczędność energetyczna.
  3. Duże przeszklenia – u zarania dziejów ludzie w swoich siedzibach nie umieszczali zbędnych otworów, aby nie uciekało przez nie ciepło. Z tego też powodów dawniej okna w budynkach były małe. W dzisiejszych czasach, gdy okna są szczelne i energooszczędne można pozwolić sobie w domu na duże okna. Zgodnie z zasadami nowoczesnego stylu pomieszczenia w domu powinny być przestrzenne i pełne światła, a duże okna zapewniają dostęp do energii słonecznej przez znaczną część dnia. To także wpływa na oszczędność energetyczną, buduje także przyjazny mikroklimat dla mieszkańców.

Leave a comment