Tak naprawdę, agencja modelek jest dość specyficzną firmą, której nie otwierają przypadkowe osoby. Zazwyczaj są to ludzie, którzy znają dość dobrze świat modelingu, gdyż mieli okazję się z nim zetknąć, albo też już od dłuższego czasu w nim pracują. Przy otwieraniu takiej działalności spore znaczenie ma to doświadczenie, a także znajomość tego, jak w praktyce funkcjonuje modeling, jak pozyskuje się modeli oraz modelki do zleceń, gdzie szukać kontaktów i w jaki sposób się reklamować.

Jest to specyficzny biznes, który jednocześnie oznacza rozwojową i naprawdę interesującą karierę. To szansa pracy na swoim i bycia samemu sobie szefem, co dla wielu jest spełnieniem marzeń. Trzeba się jednak liczyć z tym, że potrzeba czasu, aby rozwinąć taką agencję i popracować nad jej pozytywnym wizerunkiem oraz rozpoznawalnością. Jedną z ciekawszych agencji tego rodzaju jest chociażby selective-mgmt.pl. W przypadku tej agencji również mamy do czynienia z wieloletnim doświadczeniem w branży jej założycieli. To agencja z Warszawy z naprawdę bogatą siecią kontaktów, które skutkują realizacją interesujących projektów dla znanych marek.

Jak w praktyce wygląda zatrudnienie przez agencję?

Agencja tak naprawdę wchodzi w rolę pośrednika i jest to podstawą i istotą jej funkcjonowania. Zgłaszają się do niej firmy, które chcą zrealizować kampanię reklamową i poszukują modeli oraz modelek do sesji zdjęciowych, eventów czy też spotów reklamowych. Jeśli taka firma miałaby sama szukać takich osób- za pewne zajęłoby to jej mnóstwo czasu, a także byłoby po prostu nieopłacalne finansowo. Zgłoszenie się do agencji jest więc dla takiego zleceniodawcy znacznie prostszym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić sobie wiele ewentualnych problemów, jakie mogłyby pojawić się po drodze. To wygodna opcja dla zleceniodawców, którzy nie znają się na modelingu i którzy takiej wiedzy tak naprawdę nie potrzebują.

Agencja posiada już swoją własną bezę modeli oraz modelek, którzy posiadają dobrze przygotowane portfolio i których można przedstawić zleceniodawcy. Zdarza się jednak, że projekt jest specyficzny, a żaden model ani żadna modelka, których agencja już posiada nie pasują do zlecenia. Wówczas konieczne jest zorganizowanie castingu, który pomaga odszukać potencjalnych kandydatów do projektu, którzy mają określone, specyficzne cechy charakteru lub wyglądu. Organizacja takiego castingu również jest niemałym przedsięwzięciem. Takie castingi są jednak szansą dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w modelingu. Mają okazję się zgłosić i zaprezentować swoją osobę licząc na angaż.

W jaki sposób taka agencja zarabia?

Zawiera umowę z jednej strony ze zleceniodawcą, a z drugiej strony- z konkretnym modelem lub modelką. Najczęściej, od razu czarno na białym zostaje określone, jaki procent od całkowitej wartości zlecenia będzie pobierać z tytułu pośrednictwa pomiędzy tymi dwiema stronami. Wyszukiwanie więc coraz to nowych projektów dla zatrudnianych modeli i modelek jest więc priorytetem agencji i jest w jej interesie, co przynosi oczywiste korzyści dla samych modeli, którzy mogą często liczyć na ciągłość zleceń. Dodatkowo, agencja zazwyczaj zatrudnia dobrych stylistów, makijażystów oraz fotografów, może więc wykonywać zatrudnianym modelom oraz modelkom wysokiej jakości zdjęcia dla klientów oraz do portfolio.

Leave a comment