O ile projekt biura może nie mieć tak istotnego znaczenia w momencie, kiedy sami pracujemy na własny rachunek i kiedy jesteśmy jedynymi pracownikami swojej firmy, może mieć jednak fundamentalne, ogromne znaczenie w momencie, kiedy będziemy chcieli zatrudniać personel. Wówczas nagle okazuje się, że istnieje bardzo wiele przepisów, które regulują to, jak taka przestrzeń ma wyglądać i co powinno się w niej znaleźć. Dlatego też tak wielu przedsiębiorców decyduje się na projektowanie przestrzeni biurowych zgodnie z przepisami, które będzie wykonywane przez doświadczone biuro architektoniczne. Niesie to bowiem ze sobą wiele korzyści. Jakie z pewnością warto przytoczyć? Czy opłaca się zlecić zadanie wykonania projektu profesjonalistom?

Troska o przepisy, ale i o ergonomię pracy

Doświadczony architekt z pewnością dobrze zna przepisy. Za pewne nie jest to też jego pierwsza realizacja tego typu, dysponuje więc już pewnym doświadczeniem odnośnie tego, co może dobrze sprawdzić się w praktyce. Czego natomiast mogą dotyczyć same przepisy, które powinniśmy wziąć pod uwagę? Chociażby tego, jaką minimalną ilość przestrzeni powinniśmy zapewnić każdemu naszemu pracownikowi. Istotne jest też to, czy pomieszczenia pod aranżację biura posiadają dostęp do światła słonecznego. Ważny jest sposób ogrzewania biura i rozstawienie grzejników tak, aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę, która będzie odpowiadała normom. Zatrudniając więc projektanta zyskujemy pewność, że pomieszczenia będą dostosowane do wszelkich wymogów.

Inną sprawą jest też ergonomia pracy, czyli taka jej organizacja, która może w znaczący sposób przyczynić się do wzrostu efektywności wszystkich wykonywanych zadań. Niektóre rozwiązania mogą bowiem nie być sprzeczne z przepisami, ale jednocześnie mogą być uciążliwe, niekomfortowe i mogą obniżać efektywność wykonywania codziennych czynności. Może to dotyczyć rozlokowania poszczególnych stanowisk pracy, dostępu do specjalistycznego sprzętu biurowego, instalacji systemu klimatyzacji lub też aranżacji wydzielonej strefy z aneksem kuchennym czy też nawet niewielkiej salki konferencyjnej. Oczywiście, aby na wszystkie te elementy znaleźć miejsce, trzeba zdecydować się na wynajem lokalu o odpowiednio dostosowanym do tych celów metrażu.

Projektant doradzi, jak powinno wyglądać nasze biuro

W końcu, architekt odpowiednio dobierze też materiały wykończeniowe, a także zaproponuje odpowiednią kolorystykę ścian, która będzie działała uspokajająca, będzie tworzyła atmosferę pracy, skupienia i kreatywności. Jednym z najnowszych trendów jest wprowadzanie do biur zieleni, która wspiera kreatywne myślenie, pozwala się wyciszyć, odpocząć i znaleźć chwilę na kontakt z naturą nawet w największych miastach. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, warto pomyśleć o wprowadzeniu takiej zieleni do poszczególnych pomieszczeń, oczywiście dobierając je we właściwy sposób pod kątem ich wymagań uprawowych. Pamiętajmy też o tym, że rośliny produkują tlen, ale mają też zdolność efektywnego oczyszczania powietrza z toksyn.

Więcej informacji: https://www.amadeusz.design/projektowanie-przestrzeni-biurowych-zgodnie-z-przepisami-prawa-abw/

Leave a comment