Hiszpania wydaje się być wspaniałym miejsce do życia i odpowiednim miejscem do rozwijania swojej kariery na tutejszym rynku. Mieszkając tutaj już jakiś czas i nie planując powrotu do kraju można rozważyć możliwość prowadzenia tutaj własnej firmy. Tak samo jak w Polsce- może to być nawet firma rodzinna, która zapewni zatrudnienie nie tylko jednej osobie. Jak może wyglądać prowadzenie firmy rodzinnej w tym kraju, od czego zacząć, gdzie szukać porad biznesowych i jak wygląda prawo podatkowe w Hiszpanii?

Samozatrudnienie- najprostsza forma prowadzenia działalności

W Hiszpanii możliwość rejestracji firmy mają nie tylko obywatele, ale i każdy cudzoziemiec. Jedynym warunkiem jest wyrobienie sobie specjalnego numeru identyfikacyjnego NIE, który jest później potrzebny do celów podatkowych. O jego wyrobienie można wnioskować zarówno w hiszpańskim konsulacie jak i na dowolnym posterunku policji będąc już w Hiszpanii.

Samozatrudnienie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia rejestrowanego przedsiębiorstwa, które będzie też mogło rozliczać podatek VAT. Przedsiębiorca podlega wówczas obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, a także może zatrudniać w swojej firmie pracowników- na przykład członków swojej rodziny. Co istotne w samozatrudnieniu to fakt, że jest to osobowa forma działalności, gdzie odpowiada się za firmę swoim majątkiem. Nie ma konieczności wykazywania żadnego kapitału pieniężnego na start- można więc powiedzieć, że koszty rejestracyjne w przypadku działalności jednoosobowej są praktycznie zerowe.

Rejestracja takiej firmy będzie też stosunkowo prosta, oczywiście trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wszystkie kwestie formalne wykonuje się w języku urzędowym, czyli hiszpańskim. Jeśli chodzi o prawo podatkowe, działalność rozlicza się poprzez podatek dochodowy, jaki płaci przedsiębiorca. Więcej informacji na temat kwestii księgowych można znaleźć na stronie biura- accountingservicesinspain.com.

Alternatywnym rozwiązaniem jest spółka

Wśród możliwych do rejestracji spółek, które umożliwią prowadzenie firmy rodzinnej w Hiszpanii należy między innymi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna, komandytowa czy akcyjna. Niektóre z tych podmiotów to spółki osobowe z pełną odpowiedzialnością za całą firmę, w przypadku innych odpowiedzialność wynosi tyle, ile sam kapitał, jaki wniesiony został przez wspólnika do spółki.

Spółka daje możliwość prowadzenia jednej firmy przez wiele osób, a także decydowania o firmie przez każdego z jej wspólników. W spółce akcyjnej czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością akcje można sobie swobodnie przekazywać. Uczestnicy spółki również podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Spółki płacą podatek w wysokości stawki 25%, a przez pierwsze dwa lata działania nowego podmiotu na rynku można skorzystać z preferencyjnej, niższej stawki podatkowej na poziomie 15%. Podczas rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagane jest wykazanie posiadanie kapitału początkowego, którego kwota obecnie wynosi około 3 tysięcy euro.

Leave a comment