Żeby poprawnie przeprowadzić inwentaryzacje aptek potrzebujemy wykwalifikowanego i odpowiednio wyposażonego personelu, który zapewni nam dobre wyniki. Inwentaryzacja polega na kontroli stanu faktycznego posiadanego wyposażenia i porównanie go z wynikami, które istnieją w systemie. W ten sposób możemy sprawdzić czy wszystko się zgadza i ile jeszcze musimy zamówić dodatkowego towaru.

Inwentaryzacje dla firm są skomplikowanego dla zwykłej osoby i dlatego dobrze jest wszystko wcześniej zaplanować i określić jakiś jeden cel, do którego będziemy dążyć. Musimy także zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników i pilnować, żeby żaden z pracujących nie zatrzymał jakiegoś leku dla siebie. Firma inwentaryzacyjna powinna odpowiadać za swoich pracowników, jednak w praktyce nie zawsze się tak dzieje. Pamiętać musimy o tym, że każdy jest tylko człowiekiem i takie sytuacje się zdarzają.

Czasami z powodów zarobkowych, a czasem sytuacja życiowa do tego zmusza. Apteki mają o tyle utrudnione działanie, że w przeciwieństwie do sklepów spożywczych posiadają produkty, które są szczególnie pożądane przez pewną część społeczeństwa. Leki te osiągają dużą wartość na czarnym rynku. Do tych leków należy morfina oraz fentanyl i oksykodon. Substancje te są bardzo uzależniające i osiągają wysokie ceny na nielegalnych rynkach. Jedna dawka każdej substancji potrafi uzależnić człowieka na całe życie. Szczególnie niebezpieczny jest fentanyl, ponieważ dawki rekreacyjne są mikroskopijne i bardzo łatwo przekroczyć dawkę śmiertelną. Jest on przyczyną wielu zgonów i dlatego powinien być szczególnie chroniony przed możliwymi nielegalnymi zastosowaniami.

Do metod liczenia inwentaryzacyjnych należą ilościowa, pojedyncza oraz ułamkowa. W dzisiejszych czasach dobrze będzie wszystkie wyniki zapisywać w systemie, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli dostęp do wyników o każdej porze. Na uwagę zasługują prywatne firmy, które zajmują się inwentaryzacją oraz raportowaniem wykonanej pracy. Powinniśmy poważnie przeanalizować taką ofertę.

Leave a comment