Na etykietach piw czy stronach internetowych browarów można się spotkać z przeróżnymi określeniami. Wbrew pozorom nie istnieją tylko browary komercyjne i rzemieślnicze. Te wszystkie nazwy są doskonale znane i używane “w branży”, jednak dla przeciętnych miłośników piwa mogą brzmieć co najmniej dziwnie. Browary regionalne, rzemieślnicze, restauracyjne, kontraktowe… – sprawdź, czym się między sobą różnią!

Najbardziej podstawowy podział

Pierwszą rzeczą, jaka odróżnia browary jest podział ze względu na to, czy produkuje on piwo dla siebie czy na sprzedaż.

Browar domowy to taki, w którym piwowar warzy piwo tylko dla siebie oraz aby móc nim poczęstować swoją rodzinę czy przyjaciół. Ewentualnie może on również przesłać swój trunek na konkurs. Jednak piwo przez niego wyprodukowane pod żadnym pozorem nie może zostać wprowadzone do płatnego obiegu.

Z kolei zupełnym przeciwieństwem tej sytuacji są browary komercyjne. Są to osoby prawne, czyli przedsiębiorstwa. Ich podstawowym zadaniem jest czerpanie zysków ze sprzedaży uwarzonego piwa. Muszą one zarejestrować swoją działalność, otrzymać niezbędne pozwolenia i oczywiście rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

Ich podział jest już umowny. Wynika z wielkości produkcji danego przedsiębiorstwa, a także jego podejścia do samego warzenia piwa.

Duże browary

Największymi browarami na rynku są te koncernowe – produkują miliony hektolitrów piwa. Łączą w sobie dużo mniejszych przedsiębiorstw, aby kontrolować jak największą część rynku browarniczego – są nastawione przede wszystkim na zyski, czasami nawet kosztem jakości. Skupiają się na badaniach konsumenckich, rzadko eksperymentują i proponują coś od siebie, aby zatrzymać swoich stałych klientów.

Podobne podejście prezentują browary regionalne, choć one ze względu na nieco inną grupę docelową mogą pozwolić sobie na drobne eksperymenty. Oprócz standardowych lagerów wypuszczają również piwa, takie jak Wibitier, IPA (piwa z dużą ilością chmielu na goryczkę) czy APA. Takie nastawienie bierze się także z tego, że mają one mniejszy wypust, tym samym nie ponoszą większego ryzyka.

Najróżniejsze wcielenia rzemiosła

Browary rzemieślnicze należą do jednych z najmniejszych. Mają dużo niższe wybicie niż te koncernowe i regionalne. Jednak przede wszystkim rozróżnia je nie ilość warzonego piwa, ale jego jakość i podejście do procesu produkcji. Pracujący tam ludzie to prawdziwi znawcy piwa i pasjonaci, którzy żyją z tworzenia coraz to nowych i lepszych trunków. Inicjatywa twórcza piwowara jest tutaj kluczowa, a grupa docelowa chce być zaskakiwana.

Do grupy browarów rzemieślniczych można zaliczyć także browary kontraktowe. Nie posiadają własnego sprzętu, ale za to mają cenny know-how. Wynajmują więc warzelnię od browaru i tam produkują swoje autorskie trunki.

Idąc do restauracji

Można wyróżnić jeszcze browary restauracyjne, które warzą w lokalach gastronomicznych w większości na ich własny użytek. Na miejscu oferują więc nie tylko własne piwo czy inne trunki, ale też potrawy oraz przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Mają one bardzo różne podejścia do dystrybucji czy samego zarządzania miejscem – niektóre sprzedają tylko na miejscu, inne zaś butelkują i wysyłają w świat.

Wyżej przedstawione podziały są bardzo umowne. Tak naprawdę najważniejszy podział, jaki obejmuje browary jest taki, czy warzy ono dobre czy złe piwo. I to ma największe znaczenie dla Konsumentów.

 

Leave a comment