Nowoczesne zamiatarki drogowe to dość specjalistyczny sprzęt, który został zaprojektowany tak, aby faktycznie można było z jego wykorzystaniem oczyszczać każdy teren. I tak, w zależności od modelu takiej zamiatarki można w taki sposób dopasować jej wielkość oraz posiadane funkcje, aby efektywnie oczyszczać zarówno ciasne miejskie uliczki jak i podmiejskie, główne drogi dojazdowe. Wszystko to sprawia, że maszyny te są wszechstronne, a wykonywane przez nie prace kompleksowe. Zamiatarki pracują w terenie zawsze, kiedy jest to możliwe. Planowany przestój w ich wyjazdach w teren ma miejsce jedynie wtedy, kiedy warunki pogodowe na to nie pozwalają- czyli zimą, kiedy przeszkodę stanowi zalegający śnieg.

Co powinna posiadać każda zamiatarka?

Maszyny te stanowią specjalistyczny sprzęt właśnie ze względu na posiadany osprzęt. To on umożliwia im oczyszczanie ulic zarówno z większych odpadów i śmieci jak i z zanieczyszczeń płynnych. Sprzątanie obejmuje nie tylko drogi i pobocza, ale też chodniki, deptaki, przystanki, a nawet torowiska. W przypadku modeli miejskich- wszystkie te miejsca, gdzie taka kompaktowa zamiatarka ma możliwość się zmieścić.

Zamiatarki są na rynku już od lat, przez to można liczyć na możliwość ich konserwacji i naprawy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wykorzystywane są do tego części Johnston oraz części zamienne modeli innych marek, co pozwala znacząco przedłużyć żywotność tych maszyn. Oryginalne części Johnston to wysokiej jakości elementy, które pozwalają na kolejne lata długiej pracy w terenie. Możliwość serwisowania takich maszyn dają wyspecjalizowane w tej tematyce przedsiębiorstwa, między innymi Terberg Matec.

Obowiązkowym wyposażeniem każdej zamiatarki są obrotowe szczotki, które poruszają się z dużą prędkością zamiatając, ale i unosząc do góry brud, zanieczyszczenia, a nawet odpady. Obok szczotek umieszczona jest rura ssąca, której zadaniem jest zasysanie tych zanieczyszczeń do kontenera, który umieszczony jest we wnętrzu pojazdu. Szczotki obrotowe są na bieżąco zraszane podczas swojej pracy, co jest konieczne- dzięki temu można zapobiegać unoszeniu się pyłu i kurzu do góry w momencie, kiedy szczotki obracają się z dużą prędkością. Dodatkowym wyposażeniem każdej zamiatarki jest też myjka ciśnieniowa. Dzięki niej zamiatarki mogą z powodzeniem radzić sobie z substancjami płynnymi, a nawet z cieczami o większej oleistości czy też z innymi substancjami chemicznymi. Dodatkowo, podczas pracy w terenie wykorzystuje się także dmuchawę do przedmuchiwania liści oraz odkurzacz przemysłowy.

Leave a comment